Quantcast
Channel: Eszterkézimunka blog » Keresési eredmények hímzés »
Viewing all articles
Browse latest Browse all 67

Szőrözzünk!

$
0
0

 

Észrevetted már, hogy a keresztszemes hímzéseknél a kontúrozott minták esetén az utolsó simításként ráöltött szálöltések és francia csomók mennyire megváltoztatják az összhatást? Igaz ez akkor is, ha csak néhány öltést kell a keresztszemekre utólag hímezni.Popcorn

Egyszerű a dolgunk akkor, ha a kontúrvonal egyenesen körbefogja a mintát, vagy az alakot. Nehezebb és szemet-rontóbb azonban abban az esetben, amikor a körvonalak nem határozottak, hanem sok apró vonalkákból állnak. Ezek ráadásul ilyenkor nem is szabályos minta szerint dőlnek jobbra vagy balra, hanem ahogy épp a tervező tolla (na jó, számítógépe) épp elindult. Tipikusan ilyen kontúrvonalakkal rendelkeznek az állatos (szőrös, tollas, gyapjas) keresztszemesek.

 

Az egyik ilyen Popcorn maci hímzésekor szembesült a szőrözés problematikájával az egyik honlapomat-nézegető hölgy is, aki e-mailben kérte, írjam le, hogyan öltögetem én a medvék szőreit. Mivel másokat is érdekelhet a dolog, így a választ ide is felteszem.

A fenti képre ugyan nem igaz az általános taktikám, de az első dolog, amit a szebb szőrözés érdekében teszek, az az, hogy nem kongréra, hanem hímzővászonra készítem ezeket a mintákat. Ezen ugyanis sokkal könnyebb a félszemeket számolni és ölteni. Nem is beszélve azokról az esetekről, amikor a szem közepébe kell ölteni akár egy fél, vagy negyed keresztszem készítésekor akár pedig a kontúr-öltések hímzése során.

Második lépésként az Anchor a Tatty Teddy-k esetében nagyban a segítségemre van abban, hogy magát a keresztszemes mintát és a kontúrozott mintát külön-külön is kinyomtatja a készletben. (Ez inkább a keresztszemek hímzésekor segítség, mert a szálöltések vonalai sokszor takarják a keresztszemek jeleit.) A többi ilyen készlet esetében pedig én magam másolok egy példányt a kontúrozáshoz.

A szőrözés előtt (de bármilyen kontúrminta elkészítése előtt is) fontos az, hogy az összes keresztszemes hímzés elkészüljön előtte, mert csak így lesz szép és mutatós a szálöltés, valamint csak ekkor lehet egyértelműen azonosítani a szálak helyét.

S ha már látom rendesen a mintát és a keresztszemes is készen vannak, akkor egy kiválasztott pontból elindulok körbe a mintán. Minden öltés előtt viszonyítom a következőt egyrészt az előző öltéshez, másrészt pedig a kész keresztszemekhez. Próbálok mindig egy irányba ölteni főleg azért, hogy még ha véletlenül látszik is a hímzés hátoldalán a szálvezetés, akkor legalább ne keresztbe fusson. J A minta közepétől kifelé irány a legjobb.
Amivel nekem is meggyűlik a bajom, azok a szinte egyforma színű belső keresztszemekre történő szálöltések elkészítése. Itt csak a számolás és az odafigyelés segít. Jó, ha van egy viszonylag egyértelmű támpont (mondjuk az orr, vagy a száj eltérő színe).

Neked van a szálöltésekre valamilyen taktikád? Mit teszel akkor, ha a minta körül egyszer két szállal, máskor pedig egy szállal kell körberajzolni a mintát ugyanazzal a színnel? Kontúrozás során inkább öltesz nagyon hosszan ha van egyenes szakasz benne, vagy inkább szemenként aprólékosan haladsz előre?

Szólj hozzá! Várom a véleményedet!

 

Ha Te is szeretnél ilyen macikat magadnak, vagy ismerősödnek, megtalálod a Foltvarázs webáruház Tetty Teddy kategóriájában.

 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 67